top of page

Interview à L'Impertinent disponible en polonais

L'interview donnée par Ariane Bilheran à Amèle Debey pour L'Impertinent traduite en polonais.


Ideologia zdrowia jest pretekstem do totalitarnego przywództwa


Ariane Bilheran jest psychologiem specjalizującym się w badaniu totalitaryzmu. W tym wywiadzie wyjaśnia swoje tezy na temat obecnego powstawania nowych struktur totalitarnych na świecie. Jej spojrzenie na przyszłość jest bardzo pesymistyczne, ale także pouczające.


Tłumaczenie rozmowy z Ariane Bilheran i Amèle Debey ze szwajcarskiego magazynu „L'Impertinent” .


---------------------


Amèle Debey : Jako doktor psychopatologii, co szczególnie zauważasz w sytuacji, której doświadczamy przez ostatnie 18 miesięcy?


Ariane Bilheran : Przemoc decydentów wobec ludności, nękanie ludności na wszystkich poziomach. Ideologia, masowa manipulacja, przemoc ekonomiczna, przemoc fizyczna, cenzura, ataki na wolność słowa.Amèle Debey : Jednym z twoich obszarów specjalizacji są rzucające się w oczy zachowania władzy. Czy jest jakiś powód, by myśleć o tym, co się teraz dzieje?


Ariane Bilheran : Tak. W kwietniu 2020 roku napisałem artykuł zatytułowany „Health Totalitarianism: 'It's For Your Best'... The Radykalne Zło”. To wciąż było brzydkie słowo, nie wolno nam było o tym rozmawiać. Ale potem i tak się rozprzestrzenił.


Później, w sierpniu, poczułem potrzebę napisania kolejnego artykułu zatytułowanego „Moment paranoidalny”, w którym znalazłem frazę „déferlement totalitaire” (fala totalitarna), która istnieje od tamtego czasu. A w grudniu mówiłem w kanadyjskim radiu o totalitaryzmie, którego obecnie doświadczamy.


Dzięki specjalistycznej wiedzy bardzo wcześnie rozpoznałem objawy: w charakterze ideologicznym, czyli przedstawianie fałszywej fikcji jako prawdy i wymaganie od ludności akceptacji tej fikcji. Następnie przejście do działania: ograniczenia blokady, usunięcie najbardziej podstawowych praw; ciągłe paradoksy.


„Cierpienie zadane ludności bardzo wcześnie mnie zszokowało”.


Na przykład w Ameryce Południowej uniemożliwienie ludziom chodzenia do pracy nie może leżeć w interesie zdrowia, ponieważ jeśli przez kilka miesięcy nie masz dochodów z pracy i nie otrzymujesz żadnej pomocy, nie jest to do końca dobre dla twojego zdrowia!


Cierpienie zadane ludności uderzyło mnie bardzo wcześnie. Słusznie w psychologii istnieje koncepcja podziału, która polega na podzieleniu zbiorowości na dwie nieredukowalne populacje, które nie mogą się już komunikować. Bo jeden z nich jest przywiązany do ideologicznej kroplówki. Nie możesz się już komunikować.


Przez długi czas pracowałem w organizacjach pracy. Kiedy stały się patogenne i doprowadziły do zaburzeń psychospołecznych w miejscu pracy, odkryłem mechanizmy na różnych poziomach. Aby zredukować manipulacje emocjonalne, sprzeczności, kłamstwa, paradoksy w przemówieniach, złożoność rzeczywistości do jednego paradygmatu, do jednego parametru: wszystko to wydawało mi się dość szalone.Amèle Debey : Widzimy, że najbogatsze kraje zareagowały najbardziej nieproporcjonalnie. Czy nie osiedliliśmy się w jakimś wygodzie?


Ariane Bilheran : Nie wiem, czy pierwsze zdanie jest poprawne. Ponieważ Kolumbia nie jest bogatym krajem i mieliśmy wyjątkowo surową blokadę na sześć miesięcy. Było też wiele biednych krajów, w których to się wydarzyło.


W przeciwieństwie do tego, była pomoc dla ludzi w krajach zachodnich. Odnieśli więc wrażenie, że tak było najlepiej, ponieważ byli wspierani. Więc od początku było mniej dysonansów. To chyba różnica.Amèle Debey : Mimo wszystko niektórzy uważają, że środki te były w pełni uzasadnione.


Ariane Bilheran : Mam do was tylko jedno pytanie: wiemy, że w samej tylko Ameryce Południowej w 2020 roku decyzje polityczne pogrążyły ponad 20 milionów ludzi w ubóstwie. W 2021 będzie ich prawie 30 mln. Czy możemy zadbać o nasze zdrowie, gdy żyjemy w skrajnym ubóstwie? Czy to naprawdę uzasadnione? Czy to naprawdę przemyślana, wyważona polityka, uwzględniająca różne parametry?Amèle Debey : Czy byłeś zaskoczony uległością ludzi?


Ariane Bilheran : Tak i nie. Przede wszystkim uważam, że nie wszystkie narody reagują na swoją przeszłość w ten sam sposób. Na poziomie europejskim często panuje naiwne przekonanie, że rządzący są tam dla naszego dobra. Z tego powodu bardzo trudno jest zakwestionować dwie rzeczy: rządy nie mają dla nas dobrych intencji, a ponadto świadomie chcą nas skrzywdzić.Amèle Debey : Czy naprawdę myślisz, że rządy świadomie chcą nas skrzywdzić?


Ariane Bilheran : Może nie wszystkie. Ale wierzę, że wysocy rangą decydenci, a zwłaszcza tak zwani filantropi, którzy swoimi miliardami mogliby zamienić planetę w raj, chcą nam zaszkodzić.Amèle Debey : W jakim celu?


Ariane Bilheran : Od chwili, gdy skonfiskujesz większość bogactw kosztem większości ludności, ta populacja jest dla ciebie zagrożeniem.